22 03 2011

BİMEN ŞEN

                        BİMEN ŞEN

 

        Bimen Şen, 1873 yılında Bursa’da dünyaya geldi.Asıl adı  Bimen Dergazaryan olup, ermeni asıllıdır.Hayatı çalkantılar içinde geçen bestekar hayatı boyunca iyi bir  hanende olarak bilinip tanındı.1943 yılında hayatını kaybeden bestekarın müzik aleti çalmayı ve nota bilmediğini kendisi söylemiştir.Hacı Arif Bey tarafından takdir edilip, ondan çok şey öğrendiği ve o dönemin büyük musiki üstadlarından feyz aldığı söylenir. Süleyman Nazif onun için şu beyti yazmıştır:

 Ebedî nâzımıdır san'at-ı feryâdımızın
 Öperiz ağzını hep Bimen-i üstadımızın

    Soyadı ile ilgili bir anekdot anlatılır.Bimen Efendi genelde hüzünlü besteler yapmaktave öyle tanınmaktadır. Atatürk bir gün bestecimize “ Bestelerin çok güzel ama ağır ve hüzünlü niçin  neşeli besteler yapmıyorsun” diye sorar.Bunun üzerine besteci 'gülüm şen, hatıram şen, meclisim şen...' adlı hareketli ve neşeli şarkıyı besteler.Bunun üzerine Atatürk’de Bimen Efendi’ ye Şen soyadını verir. Bilindiği gibi bu şarkı Üstad Münir Nurettin tarafından meşhur edilmiştir.Üstadın taş plaktan yankılanan sesi insana ayrı bir haz verir.

   Benim Bimen Şen’i anma sebebim; Bestecinin çok güzel bir bestesi vardır.Aşağıya sözlerini yazacağım bu şarkı benim çok sevdiğim ve anısı olan bir şarkıdır.Bana ilham vermiştir. Eskiden mahlas olarak DİLHUN u   kullanırdım.

 Güftesi Mehmet Hafıd'a ait, Hüzzam makamında ve semai usülünde bestelemiş olduğu şarkı;

Dilhun olurum yad-i cemalinle senin ben

Çıkmaz gözümün nuru gözün didelerimden

Yıllarca senin rahına göz nuru dökerken

Sildin beni ey mihr-i emel toz gibi gözden

 

 

Bu vesile ile besteciyi anmış olduk.Toprağı bol olsun.

 

 

207
0
0
Yorum Yaz